• Turkhane Logo

Gül, AKP içinden çıkacak partiye 'biraz daha bekleyin' demiş

AKP'den kopacak bir grubun partileşme hazırlıkları sürerken Abdullah Gül'ün telkiniyle bir süre erteleme kararı aldığı öne sürüldü

10:19 10 Nisan 2019 Çarşamba
Gül, AKP içinden çıkacak partiye 'biraz daha bekleyin' demiş
AKP'den kopacak bir grubun partileşme hazırlıkları sürerken Abdullah Gül'ün telkiniyle bir süre erteleme kararı aldığı öne sürüldü

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, seçim sonrası yeni bir parti kurulacağı yönündeki iddiaya dair kulis yazdı. Takan Kaynağımdan aldığım bilgiye göre, Gül Bir süre daha bekleyin dedi. Parti kurmakta kararlı görünüyorlar. Ancak bir erteleme söz konusu ifadesini kullandı.
Ahmet Takan, Yeniçağda Abdullah Gül, yine Bekleyin dedi başlığıyla yayımlanan yazısında Seçim sonrasında kaleme aldığımız bir yazıda, sonuçların, yeni parti kurma çalışmaları içinde olan malum çevrelerde moral bozukluğuna sebep olduğunu dile getirmiştim dedi.
Mansur Yavaşın Ankarayı, Ekrem İmamoğlunun İstanbulu kazanması, millettin, AKP dışında parlak, dürüst ve güven veren yeni isimlere teveccüh etmesi canlarını pek sıkmış görünüyor ifadesini kullanan Takan, şöyle devam etti:
Bu seçim sonuçları, aynı zamanda milletin AKP içinden çıkacak yeni bir yapıya sıcak bakmadığını, kurtarıcı olarak göremediğinin de mesajı oldu. İstanbulda sayım kavgası devam ederken, Abdullah Gülün etrafında yeni parti kurma çalışmalarını yürüten isimler uzun değerlendirme toplantıları yaptı.

Abdullah Güle yakın kaynaklardan aldığım bilgiye göre, yeni bir partide Ali Babacanın liderliği konusunda ağırlıklı çalışma kararı alındı. ‘Ahmet Davutoğlu ne olacak sorusuna gelince…. Verilen cevap, ‘Ya Babacanın liderliğini kabul edecek ya da gidip kendi partisini kuracak.
Gülcülerin partisi ne zaman kurulacak?.. 31 Mart seçimlerinin hemen sonrası için hazırlık yapıyorlardı. Kaynağımdan aldığım bilgiye göre, Gül ‘Bir süre daha bekleyin dedi. Hemen aklınıza şu soru gelebilir, ‘Gülcüler parti kurmaktan vaz mı geçiyor?.. Hayır… Parti kurmakta kararlı görünüyorlar. Ancak bir erteleme söz konusu. Gelişmeleri yakından takip edecekler!..
Seyre göre bir deklarasyonla kamuoyunun karşısına çıkacaklar, AKPye, tespit ettikleri sorunları sıralayıp çözmesi için zaman tanıyacaklar. Ve sonra da sonbahar ayları içinde yeni partiyi ilan edecekler. Tabii bu onların planı!.. Ufukta bir erken seçim bekleyip beklemediklerini sordum, Kaynağım, ‘Yeni seçilen milletvekilleri özlük haklarını kazanmadan olmaz. En erken 2020 sonundan önce olmaz yanıtını verdi. Abdullah Gülün yeni oluşumunda rolünü sorduğumda ise, ‘Cumhurbaşkanı adayımız olacak dedi.

Son güncelleme: 10:19 10.04.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı