• Turkhane Logo

Türkiye'nin utanç tablosu: Gizli cezaevlerinde sistematik işkence

Türkiye'de 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden üç yıl sonra: Gizli cezaevlerinde sistematik işkence...

15:23 17 Temmuz 2019 Çarşamba
Türkiye'nin utanç tablosu: Gizli cezaevlerinde sistematik işkence
Türkiye'de 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden üç yıl sonra: Gizli cezaevlerinde sistematik işkence...

Almanyanın saygın gazetelerinden Frankfurter Rundschaunun Türkiye muhabiri Frank Nordhausen Türkiyede işkence mağduru 3 kişi ile röportaj yaptı. 


Haberine  Darbe girişiminden bu yana Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, onbinlerce kişiyi tutuklayıp sorguya çekti başlığı ile başlayan Frank Nordhausen Türkiyede işkence iddialarının soruşturulmadığına dikkati çekti.

ULUSLARARASI SORUŞTURMA AÇILDI

Ankara Barosunun raporuna rağmen Dışişleri mensuplarına yapılan işkenceye hükümetin sessiz kaldığına işaret eden Nordhausen adam kaçırma ve kötü muamele ile ilgili Türkiyeye uluslararası bir çok soruşturma açıldığını söyledi.MAĞDURLARLA KONUŞTU

Frank Nordhausen haberinde 3 mağdur ile yaşadıklarını konuştu. Deneyimli muhabir mağdurlarla ilgili, Türkiyede  yüzlerce işkence kurbanı olmasına rağmen yaşadıklarını gazetecilerle paylaşmaya istekli insanları korktukları için bulmak zor. diye başlıyor. 
Frank Nordhausen güvenlik gerekçesiyle yüzlerini ve isimlerini gizlediği mağdurlar başlarından geçenleri anlattı... 
Bir şirkette yöneticilik yapan Ahmet, işadamı Cüneyt ve Mahmut Yıldız yaşadıkları Türkiyede yaşanan sistematik işkenceyi ortaya koyuyor. 
Üç mağdur da şimdilerde Almanyada Türkiyede de farklı şehirlerde farklı hikayeleri var Ancak yaşadıkları birbirine benzer.. 
Ahmet, Ahmet Ankarada kaçırılmış bilinmeyen bir evde günlerce işkence görmüş. Hatta işkence gördüğü evde yalnız değilmiş kendisi gibi 5 kişinin daha aynı anda işkence gördüğüne şahit olmuş.. Haberde ayrıca Ahmetin gördüğü işkenceleri detaylı bir şekilde aktarıyor... 
İşadamı Cüneyt ise İzmirde Terörle mücadele polisi tarafından bir yol kontrolünde gözaltına alınıp bir bodrum katında yaklaşık iki hafta boyunca işkence gördüğünü söyledi. 

KARIMA VE ÇOCUKLARIMA TECAVÜZ EDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER

Yaşadıklarının kendisini çok etkilediğini söyleyen Cüneyt, En kötüsü, karıma ve kızlarıma gözlerimin önünde tecavüz etmekle tehdit ettikleri zamandı. diyor. 
Cezaevinde Kalp Krizi geçirdiği için serbest kalmış  Şimdi Almanyada yaşıyor ve o büyük depresyon ve yüksek tansiyon tedavisi görüyor... 
3üncü Kurban ise Mahmut Yıldız... İlk iki kurban gibi Gülen Hareketine mensup olmakla suçlanmıyor. Mahmut Diyarbakırda yaşayan bir Kürt Genci... Polis tarafından gözaltına alınmış. PKK ile de bir bağlantısı yok.. Fakat ağır işkence görmüş. 
Kendi beyanına göre polisler onu öldü diye bir yere atmışlar ve ambulans  çağırmışlar. Üç gün sonra hastanede uyandı. Doktorlar tüm vücutta kırıklar ve beyin kanaması buldular. Bu rağmen Mahmut hayatta kaldı. İyileşip yurt dışına çıktı. Bu arada Avukatının işkenceler ile  ilgili hukuk mücadelesi de sonuçsuz kaldı. 

Son güncelleme: 15:23 17.07.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı