• Turkhane Logo

Bakan açıkladı otoyollarda hız sınırı artıyor

İçişleri Bakanı Soylu, "140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var" dedi

18:42 10 Eylül 2019 Salı
Bakan açıkladı otoyollarda hız sınırı artıyor
İçişleri Bakanı Soylu, "140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var" dedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gelecek yıl otoyollardaki hız limitinin artırılmasıyla ilgili, 120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var dedi.

Radyo Trafik Marmarada Prof. Dr. Mustafa Ilıcalının sunduğu Bilirkişi programına telefon bağlantısıyla katılan Soylu, trafik kazaların büyük bir bölümünün artık yol kusurundan değil sürücü hatasından kaynaklandığını, kazaları azaltabilecek faktörlerin devreye alınmasıyla olası ölüm ve yaralanmaların da azaldığını anlattı.

En çok can kaybı yaşanan kara noktalarda 24 saat çalışma yaptıklarını, havadan ve karadan yol denetimleri yaptıklarını dile getiren Soylu, Bu görünürlük arttırmaktır. Görünürlüğü arttırmak için ilk çıkardığımızda çok eleştiriye maruz kaldık ama maket trafik araçları koyduk, şimdi maket trafik polisleri koyuyoruz. Bunların bulunduğu alanlarda geçmişte yaşanan trafik kazalarını çok azalttığımızı söyleyebilirim diye konuştu.


Elektronik Denetim Sisteminin gelecek yıllarda trafik alanında yapılacak çalışmaların en önemli ayaklarından biri olacağını ifade eden Soylu, Vatandaşımızla güven ilişkisi kurmaya çalıştık. Bunu da özellikle tuzak radar denilen uygulamanın kalkması ve eğer radar varsa bunu çok daha önceden tabelalarla uyarma konusunda ortaya koyduğumuz bir iradeyle gerçekleştirmeye çalıştık değerlendirmesini yaptı.

Ekipleri bu işe sevk eden dört temel kategori belirlediklerini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

Dedik ki onlara, siz emniyet kemeri takmayan gördüğünüz zaman bunu uyarıp ceza yazabilirsiniz. İki slalom, drift, makas gibi trafiği tehlikeye sokacak adımları atan, sürüş tehlikesini oluşturan araçlara ceza yazabilme kabiliyetine sahipsiniz, bunun yanı sıra kuralların dışında hız yapan araçlara bunu yapabilme kabiliyetine sahipsiniz. Aynı zamanda bir şey daha ekledik, yaya trafiğinden de sorumlusunuz. Yaya ölümlerinde yüzde 34,5in üzerinde azalma elde edildi. İnşallah çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Büyükşehirlerde zorlanıyoruz ama Anadoluda buna çok büyük ölçüde riayet edildiğini arkadaşlarımızla yaptığımız tüm değerlendirmelerde büyük bir memnuniyetle takip ediyor ve öğreniyoruz. Yılbaşından bugüne ölümlü trafik kazalarında yüzde 28,5, yaralanmalı trafik kazalarında yüzde 12,5, trafik kazalarındaki ölümlerde yüzde 31, trafik kazalarında yüzde 12,5, ölümlü trafik kazalarında ise yüzde 31,5 azalma oldu. Bunu kurallara daha fazla uymakla ve emniyet kemerini takmayı yaygın hale getirmekle sağladık.

Son güncelleme: 18:42 10.09.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı